Nyheter junior
Här är världens bästa tennisklubbar
Eric Butorac, amerikansk dubbelspecialist på ATP Tour och efterträdare till Roger Federer på posten som ordförande i ATP Player Council har för Universal Tennis rankat världens tio främsta tennisklubbar. Så nu vet vi!
Svenskparet har gjort det igen
Dubbelspecialisterna Johan Brunström och Andreas Siljeström har gjort det igen. På söndagen säkrade svenskparet en ny titel på Challengertouren.
Nya utmaningar för Robert
Tränare Robert Almberg, som endast varit hos oss sedan i mars, går vidare till nya utmaningar.
Minitennis hösten 2016
Det är hög tid att anmäla barn till höstens kurser med minitennis - Lilla och Stora Lejonet.
Ny dubbeltitel för Simonsson
Tredje dubbeltiteln på två månader. Fred Simonsson och Isak Arvidsson vann på nytt i Karlskronas Futureturnering.
Biljettförsäljningen tjuvstartar
Den 16 maj släpps biljetterna till årets If Stockholm Open. KLTK:s och SALK:s medlemmar får dock tjuvstarta redan idag.
Monfils klar för If Stockholm Open
Högt underhållningsvärde utlovas i Kungl. Tennishallen i höst sedan det blivit klart att Gaël Monfils är klar för spel i Stockholm 15 - 23 oktober.
Nu öppnar poolen
Medlemmarnas pool i Kungl. Tennishallen öppnar den 1 maj.
Juniorerna överraskade i KM
Den årliga prestigefyllda tävlingen KLTK Double Championship genomfördes i helgen med rekorddeltagande. Inte mindre än 101 matcher genomfördes under drygt 10 timmar. Semi och finalerna spelades inför en stor publik, ett åskådarantal som exempelvis elitserien inte kommer i närheten av.
Svenska Mästare klara för akademien
Sverigeettan Alexandra Viktorovitch (16 år) från Tabergsdalens TK och Lidingö TK:s Erik Grevelius (16 år) är antagna till Academy of KLTK.