KLTK Run Challenge

Efter tre intensiva veckor är KLTK Run Challange över. Tränarnas utmaning till klubbens juniorer att tillsammans springa 500 km på två månader engagerade hela 47 deltagare.

De laddade deltagarna sprang i vått som torrt, dag som kväll och med gemensam ansträngning tillryggalades hela 673.5 km. Yngste deltagaren var född 2011 och äldst var coach Billing.

För uppnått mål donerar klubben 5 000 kronor till sin samarbetspartner Rädda Barnen.

– Kul att vi kunde skapa en trygg aktivitet där många från klubben kunde samlas kring ett gemensamt mål, kommentarer chefstränare Aftab Baig. Vi hoppas att många spelare tar det vidare och fortsätter att utmana sig själva med olika aktiviteter.

Idén till KLTK Run Challange kom från tränarstaben som ville hitta ett sätt att få juniorerna att röra sig även utanför tennisbanan. Pandemin hade ju satt stopp för både fysträning och extra aktiviteter. Klubbens styrelse välkomnade förslaget och matchade målet med den generösa donationen.

Bra jobbat alla!