Nyheter
Internationella Tennisförbundet 100 år
KLTK firade 100 år under 1996 och i helgen är det Internationella Tennisförbundets tur att uppnå mogen ålder.
Favoriterna imponerar stort
Idag fredag är det dags för semifinaler i KLTK:s kategori-1 tävling för juniorer. Det är de fyra högst seedade och fyra av fem av Europas bästa pojkar som nu gör upp om Kungens Kanna.
Last Eight Club
På onsdagen fick alla som avancerat till kvartsfinal en tröja med texten Last Eight Club. Det är nu det blir allvar på riktigt i Kungens Kanna & Drottningens Pris.
Biljetter till Wimbledon
På lördag 2 mars är det finaler i Kungens Kanna & Drottningens Pris klockan 11.30. Vi lottar ut 2 st sittplatsbiljetter till Wimbledon i sommar (Centre Court) bland de KLTK-medlemmar som kommer till finalen.
Joel Åkerlund slog ut seedad engelsman
Spelkvalitén i Kungl. Tennishallen ökar för var dag. Under tisdagen gjorde de 32 seedade spelarna entré (16 pojkar och 16 flickor). 30 av dessa gick vidare vilket ger dem rätt som säger att rankingen aldrig ljuger.