Nyheter
Poängsystem för din spelnivå
Varje vecka arrangerar KLTK:s tränare olika aktiviteter för klubbens seniorer. Vi vänder oss till spelare på många olika nivåer.
Träningsdagboken 2014 är här
För ambitiösa tävlingsspelare är en träningsdagbok ett bra hjälpmedel för att ha koll på sin träning och sitt matchspel.
KLTK följer Australian Open och Wimbledon
Sedan många år är Australiens vin-varumärke nummer ett, Jacob’s Creek, officiell leverantör till Australian Open. Man samarbetar dessutom sedan flera år med tennislegenden Andre Agassi och på de ”heliga” gräsmattorna i södra London är man Official Wine of Wimbledon.
Johan Garpered vinnare i SALK
2014 började på bästa möjliga sätt för KLTK:s Johan Garpered. Vinst i SALK Open P14 och uttagen till att representera Sverige i Lag-EM.
Hilda Melander bättre än någonsin
KLTK:s elitspelare Hilda Melander har på den senaste världsrankingen nått karriärens bästa position i såväl singel som dubbel. KLTK-nytt bytte några ord med Hilda där hon berättar om nycklarna till sin utveckling.