Caijsa Hennemann tillbaka – vinner direkt i comebacken
Efter ett långt skadeuppehåll är Caijsa Hennemann äntligen tillbaka på tävlingsbanan – och hon gjorde det med stil.

I helgen spelade hon sin första turnering på elva månader och tog hem segern i Näsbyparks Sommartour.
Första halvan av 2024 var en riktig succé för Caijsa, med tre singeltitlar på ITF-touren och flera imponerande prestationer. Men sommaren kom med ett bakslag – en allvarlig ryggskada tvingade henne till ett längre avbrott från tävlandet. Sedan dess har hon lagt all kraft och tålamod på att läka och bygga upp kroppen igen. Comebacken har varit noggrant förberedd, och förra helgen var det äntligen dags att kliva ut på tävlingsbanan igen.
– Det var otroligt roligt att få spela matcher igen. Jag har saknat det varje dag de senaste 11 månaderna, så jag är superglad. Det är en speciell bubbla av fokus jag hamnar i när jag går in på en matchbana. Och trots så lång frånvaro så kändes det som det var igår jag spelade match senast. Det här är min grej och jag är sjukt taggad att fortsätta jobba på varje dag. Jag är väldigt tacksam för alla fina människor runt omkring mig som stöttat mig varje dag i den här utmanande perioden. Det har betytt väldigt mycket, säger Caijsa.
Under tiden borta från tävlingarna har Caijsa valt att engagera sig i andra delar av idrotten – och funnit nya passioner längs vägen. Bland annat följde hon med KLTK:s juniorer till JSM i Båstad som ledare – en upplevelse som blev betydelsefull på flera sätt.
– Det var så himla kul att vara där, och det blev också ett sätt att lära känna spelarna bättre. I dag är det inte bara några juniorer, utan människor som faktiskt blivit mina kompisar, berättar hon.
Parallellt har hon också hållit i flera föreläsningar, där hon bland annat pratat om kost och träning. Tillsammans med Lisa Zaar har hon även tagit upp ämnet ”Idrott som livsresa”, med särskilt fokus på motgångar inom idrotten – ett tema som hon själv upplevt.
– Om jag inte fått den här skadan så hade jag inte haft tiden att göra alla de här projekten. En del av mig säger att det var meningen. Jag är väldigt glad över att jag tagit vara på tiden och att det faktiskt gjort skillnad för några spelare, säger Caijsa.
Att kunna inspirera andra har blivit ett nytt driv. Hon tillägger:
– Om kunskapen om kost och hur man ska äta har nått till några stycken, så är jag hur nöjd som helst.
Det är fantastiskt kul att se Caijsa tillbaka på tävlingsbanan, starkare än någonsin. Vi är minst lika stolta och glada över allt hon gjort för vår juniorverksamhet, och för den förebild hon är – inte bara för våra spelare, utan för unga idrottare i hela Sverige genom sina viktiga budskap och sitt engagemang både på och utanför banan.
Publicerat 2025-06-10



