Ulf Schmidt instiftar juniorfond

En ny fond för uppmuntran av klubbens ungdomar har instiftats inom ramen för KLTK:s verksamhet - Ulf Schmidts juniorfond.

Varför en juniorfond?

– Jag vill gärna inspirera unga flickor och pojkar som vill komma längre i sin tennisutveckling på liknande sätt som jag själv blev peppad när jag var junior, säger Uffe i en kommentar till KLTK-nytt.

Fonden skall uppmuntra en flicka och en pojke som under året har visat att de är goda föredömen i KLTK. Med detta menas att de är träningsflitiga både med tennis och fys, är goda kamrater samt att de ställer upp och hjälper till vid klubbens evenemang som domare, bollkalle etc. Priset innebär att pristagarna får åka på en studieresa till en av Sveriges hemmamatcher i Davis Cup med resa, hotell, biljetter och uppehälle betalt. Med på resan som ciceron följer initiativtagaren Ulf Schmidt.

Pristagarna utses av en jury bestående av Ulf Schmidt samt en representant från KLTK:s juniorkommitté och en av KLTK:s chefstränare.