Sommartouren 2020 äntligen igång!

Första tävlingsresan för våra elitspelare inom Academy of KLTK sedan coronapandemins början gick till Ystad och de traditionsenliga sommarspelen. En riktig favoritturnering som samlar hela Sverigeeliten, säger klubbens tränare Magnus Ennerberg.

Ett stort och taggat gäng från klubbens elitakademi var på plats och trots det långa matchuppehållet kämpades det ordentligt i både förkval och kval.

– Mycket bra insatser och härlig energi från spelarna, kommenterar akademins chefstränare Richard Billing. Det bådar gott inför sommarens kommande tävlingar.

Årets sommartour genomförs med vissa specialbestämmelser. Bland annat med ett senare startdatum, kortare turneringar och dubbla prispengar. En annan anpassning till rådande läge är att inget SM-slutspel kommer att arrangeras. Svensk mästare blir istället den dam- och herrspelare som samlat flest poäng i SM-serien.

Nästa stopp på sommartouren för våra elitspelare är Kalmarspelen. Go Royals!