Sofie är årets Klubbkamrat 2017

Tack vare en generös donation från medlem Bengt Fagrell har klubbens styrelse i samråd med Bengt beslutat att instifta ett pris till Årets Klubbkamrat; en utmärkelse som delas ut till en av klubbens juniorer.

Syftet är att främja umgänget medlemmar emellan och därmed öka den allmänna trivseln på KLTK. I detta arbete är det naturligt att vända sig till den unga generationen som är klubbens framtid.

Den första pristagaren är Sofie Leijon. Sofie är en utmärkt ambassadör för vår klubb och får utmärkelsen för ett gott kamratskap och ett härligt humör både på och utanför banan. Hon är en glad tjej, full av energi som alltid stöttar sina kompisar i träning och på tävling. Sofie är också en uppskattad ledare inom ramen för vår boll- och rörelseskola för de allra minsta.

Priset består av en vacker pokal samt ett tenniskalas där pristagaren får bjuda in sina vänner i klubben på ”tenniskul” och tårta.