I Mälarhöjden på vinst och förlust

I helgen spelade KLTK:s elitdamer sina första matcher i Division 1. Mälarhöjden och Solna stod för motståndet.

Klubbens unga lag bestod av Lovisa Condé, Alva Norberg och Anna Leijon (bilden ovan). I den första matchen, som spelades på lördagen, väntade värdklubben Mälarhöjden TIK och det blev en jämn match. Hemmalaget vann dubbeln och till sist även två av tre singlar vilket innebar en förlust för Team KLTK med 1-3.

Dagen efter stod Solna TK för motståndet. Kungliga klubbens damer var revanschsugna och fick en bra start genom att vinna den inledande dubbelmatchen. Segern gav arbetsro inför de efterföljande singlarna och KLTK släppte inte sitt försprång utan vann drabbningen med 3-1.

Anna Leijon vann båda sina singlar under helgen, Lovisa stred tappert men förlorade i matchtiebreak både i matchen mot Mälarhöjden och den mot Solna medan Alva Norberg åker hem med singelfacit 1-1.

–  Vi vill tacka Mälarhöjden för ett väl genomfört arrangemang, vi är nöjda med hur våra spelare kämpade och att vi fick med oss en vinst hem, kommenterar lagkapten Joakim Blomgren.

Nästa helg väntar ett nytt sammandrag där KLTK:s damer ställs mot Lidingö och Jönköping. Arrangör är Lidingö TK.