Kungens bollkalle är död

KLTK:s äldste medlem, Stig Carlborn, har somnat in. Stig spelade tennis i närmare 90 år från 1929 till 2016 och var dessutom vid flera tillfällen bollkalle till klubbens grundare Gustaf V.

Stig Carlborn blev medlem i KLTK redan 1948 och var en flitig tävlingsspelare men verkade också som ledare inom klubben i många olika befattningar. Han var styrelseledamot i Kungl. Lawn Tennis Klubben och Kungl. Tennishallen AB i två perioder från 1964 till 1996 under sammanlagt tjugo år. I slutet av 1960-talet och början av 1970-talet var Carlborn klubbens Skattmästare.

Utanför KLTK var Stig en känd och uppskattad profil bland landets tennisveteraner. Framgångsrik på tävlingsbanorna med 21 guldmedaljer i Veteran-SM (9 singel, 12 dubbel/mixed) och fem bronsmedaljer i Världsmästerskapen. Dessutom ordförande i föreningen Sveriges Tennisveteraner under 15 år.

För sina stora ideella insatser för KLTK erhöll Stig Carlborn klubbens Förtjänstnål 1986 och utsågs tio år senare till Hedersledamot då han även mottog klubbens högsta utmärkelse – Hedersnålen.

Stig Carlborn blev 97 år.