Fight och glädje i Double Dash

KLTK:s årliga ProAm-evenemang för klubbens sponsorer, partners och vänner genomfördes i veckan med inte mindre än fyrtio deltagare. Den lustfyllda turneringen går under namnet Double Dash Trophy.

”Dash”, som vi lånat från engelskan, kan översättas med allt från bravur, schvung, fart, slå, krossa och springa i högsta hastighet. En bra beskrivning av den årliga turneringen mellan inbjudna gäster i par med klubbens främsta tävlingsspelare, både seniorer och juniorer.

Efter att alla gäster fått spela fyra matcher följde en dramatisk sammanräkning, där inte mindre än tre deltagare placerat sig på samma poäng och fick således dela på andrapriset. Med stor bravur, i ensam majestät och med flest vunna game sammanlagt, återfanns Claes Jerveland (bilden), Sverigechef för Volkswagen Group. Schvung och fart kännetecknar Claes tennis. Tillsammans med KLTK:s unga elitspelare krossades allt motstånd.

När krutröken hade skingrats samlades alla deltagare i klubbrestaurangen för att äta middag, nätverka samt hedra de värdiga pristagarna.