Nigab bjöd på tennis och bubbel

I samarbete med klubbens partner Nigab bjöds det under torsdagskvällen in till social tennis med avslutande vinprovning av mousserande viner, ett evenemang vi kallar Champagnesmashen.

Efter att Therese Jernbeck från Klubbkommittén hälsat alla spelare välkomna väntade en timme av social dubbel. 17 taggade deltagare fördelades på klubbens banor.

När tennisen var genomförd och deltagarna nyduschade och ombytta följde en vinprovning av mousserande viner i Kronprinsens salong. Franca Kellermann från Nigab höll i vinprovningen som kvällens sommelier. Till det utsökta bubblet serverades olika former av kanapéer som valts ut för att smakmässigt matcha med de fem olika vinsorterna.

KLTK vill rikta ett stort tack till Franca Kellerman och Nigab för en trevlig afton.

 

Publicerat 220513