Årets Klubbkamrat 2018

Tack vare en generös donation från medlem Bengt Fagrell har klubbens styrelse i samråd med Bengt instiftat ett pris till Årets Klubbkamrat; en utmärkelse till en av klubbens juniorer.

Syftet är att främja umgänget medlemmar emellan och därmed öka den allmänna trivseln på KLTK. I detta arbete är det naturligt att vända sig till klubbens framtid – den unga generationen.

Till Årets Klubbkamrat 2018 utsågs Ted Wehtje. Ted är en god förebild då han alltid försöker inkludera alla i gemenskapen. Han går gärna en omväg på klubben för att hälsa på sina kamrater. Utöver sin goda kamratanda gör Ted alltid sitt bästa på tennisbanan och sporrar på så sätt sina träningskamrater. Han har ett brinnande intresse för sporten som han visar genom att ställa upp för klubben och spela med klubbkamrater vid alla tider på dygnet.

Priset består av en vacker pokal samt ett tenniskalas där pristagaren får bjuda in sina kompisar på ”tenniskul” och tårta.