Årets Kamratfest

Årets Klubbkamrat, Ted Wehtje, firades av sina klubbkompisar med en kväll på Laserdome.

Tack vare en generös donation från medlem Bengt Fagrell har klubbens styrelse beslutat att instifta ett pris till Årets Klubbkamrat; en utmärkelse som delas ut till en av klubbens juniorer. Syftet är att främja umgänget medlemmar emellan och därmed öka den allmänna trivseln på KLTK.

Ted Wehtje utsågs till årets klubb kamrat 2018 med motiveringen,

” Ted är en god förebild då han alltid försöker inkludera alla i gemenskapen. Han går gärna en omväg på klubben för att hälsa på sina vänner. Utöver sin goda kamratanda gör Ted alltid sitt bästa på tennisbanan och sporrar på så sätt sina träningskompisar. Han har ett brinnande intresse för sporten som han visar genom att ställa upp för klubben och spela med både jämnåriga och andra vid alla tider på dygnet”.

Hans klubbkamrater i samma ålder blev inbjudna till firandet på Laserdome där det bjöds på full aktivitet med mycket skratt.

Grattis Ted till utmärkelsen!