Sommarläger 2
Under sommaren arrangerar KLTK fyra läger för KLTK-juniorer i Kungl. Tennishallen. En bra möjlighet att utvecklas som spelare genom ökad träningsdos samtidigt som man träffar gamla och nya klubbkompisar. Sommarläger 2 är mellan 20-23 juni.
Ålder: 8-15 år
Tider och upplägg varje dag:
08.45 Samling vid reception
09.00-11.00 Träning
11.15-11.45 Lunch
13.00-15.00 Träning
15.00-16.00 Träning eller annan aktivitet
16.00 Slut
Antal platser: Max 24 deltagare
Sista anmälningsdag: 5 juni
Kostnad: 3100:-
Tränare på lägret: Joakim Blomgren är ansvarig tränare.
Mat: Lunch varje dag ingår i anmälningsavgiften. Ta med frukt/mellanmål också då det är viktigt att fylla på med energi. Inget godis!
Att ha med i tennisväskan: Låt barnen packa tennisväskan själv med tennisracket, tennisskor, tenniskläder, löparskor, handduk, ombyte, badbyxor/baddräkt och vattenflaska.
Övrig info: Tennisträningen kommer att bedrivas inomhus men vi kommer också att ha utomhusaktiviteter såsom bad i poolen, fotboll, utomhuslekar m.m. Lägret går bara att boka i sin helhet och ingen prisreduktion erhålles om eleven inte medverka vid en eller flera dagar.
Anmälan: Anmälningstiden har tyvärr löpt ut, men om ni kontaktar oss så kan vi se om det finns en plats.
Detta event kräver medlemskap.