Nyheter
Nära vinst i Dublin
KLTK:s 17-åringar var ytterst nära vinst i Fitzwilliam Cup som denna gång avgjordes i Dublin. Tävlingen spelas mellan fyra europeiska klubbar med anor från 1800-talet, nämligen KLTK, Fitzwilliam (Dublin), Villa Primrose (Bordeaux) och I. ČLTK Praha (Prag).
Baghdatis i final
Marcos Baghdatis nådde i veckan hela vägen till final i Malaysian Open. I söndagens match mot Janko Tipsarevic fick han dock se sig besegrad med 4-6, 5-7.
Fysvecka under SO
Snart är det dags för If Stockholm Open, en riktig energikick inför det stundande höstmörkret! Som vanligt kommer vi använda denna vecka på bästa möjliga sätt, genom att kriga i Lill-Jansskogen! Alla juniorer i juniorakademin är välkomna, för tävlingsjuniorerna är närvaron obligatorisk.
Inställd träning 11 – 24 oktober
Under If Stockholm Open är träningen inställd.
Rafflande slutstrid avgjorde Gregory Cup
Det blev en dramatisk upplösning när den 65:e tävlingen om Gregory Cup avgjordes i Kungl. Tennishallen. KLTK behövde vinna tre matcher på söndagen för stå som slutsegrare.