Svenska Juniorcupen 2026

Helgen den 27–29 mars avgjordes årets upplaga av Svenska Juniorcupens slutspel, där SM-medaljer stod på spel. KLTK hade kvalificerat sig till slutspelet på både flick- och pojksidan.

Flicklaget tog en välförtjänt silvermedalj i Växjö medan pojklaget slutade på en femteplats i Ystad efter flera jämna och välspelade matcher.

Flickor 18 – SM Silver

Flickornas slutspel avgjordes i Växjö. Ett varmt tack riktas till Växjö TS och Emil Holmgren för ett utmärkt arrangemang.

I kvartsfinalen besegrade KLTK:s flicklag Ullevi TK med klara 4–0. I semifinalen väntade hemmalaget Växjö TS där det blev 3–1 till KLTK, vilket samtidigt säkrade en SM medalj. I finalen stod Helsingborgs TK för motståndet. Efter välspelade matcher fick KLTK se sig besegrade med 1–3 och silvermedaljen var därmed ett faktum.

– Vi har gjort det vi kan och framför allt sett till att heja på varandra genom hela tävlingen. Den här truppen född 2008 har hållit ihop under lång tid och det känns väldigt roligt att de fick ta medalj i sitt sista år i F18. De har spelat tillsammans i omkring tio år och jag har varit med under åtta av dem. Det gör den här framgången extra speciell, säger John Björksund.

Pojkar 18 – Femteplats i Ystad

Pojklaget tävlade i Ystad och det var jämnt redan i kvartsfinalen mot Ystads TK. Efter att matcherna slutat 2–2 avgjordes mötet i en direkt avgörande dubbel där man spelade ett matchtiebreak. KLTK förlorade dessvärre den matchen.

Laget reste sig dock starkt och fick möjlighet att spela vidare om placeringarna. Efter vinst mot Stora Wäsby väntade spel om femte och sjätte plats mot Helsingborgs TK, där KLTK säkrade en slutlig femteplats.

Tränare Leo Öberg var med som ledare för P18-laget, och ett stort tack riktas till Ystad för ett välordnat arrangemang.

KLTK:s 18-års lag

F18
Lois Bernstein
Valerie Hafström
Stella Kitsou
Lykke Lindorff
Fredrika Nicander
Anastasia Nesic

P18
Hugo Elmblad
Noel Hajduk
Filip Hesser
William Kaltenecker
William Kjellberg
Viggo Källeskog

Publicerat 2026-03-30