Dramatik och svenskt avancemang

Vilken spänning och vilka jämna matcher vi har fått uppleva under dagen i Kungens Kanna & Drottningens Pris.

Under torsdagen stod en eftertraktad plats i kvartsfinal samt det traditionella The Last Eight Club på spel. Åtta spelare på flicksidan och åtta på pojksidan är nu vidare i tävlingen. Flera matcher gick till tre set och det rådde ingen tvekan om att insatserna var höga.

Först ut bland svenskarna var Vega Bontin (Helsingborgs TK) och hon inledde matchen övertygande och tog hem det första setet. Motståndaren arbetade sig dock tillbaka och kvitterade till ett lika. I det avgörande setet visade Vega prov på både mental styrka och taktisk mognad när hon höjde nivån ytterligare och avgjorde på ett imponerande sätt. Därefter var det dags för nästa svenska inslag genom Enzo Brito som även han säkrade en plats i kvartsfinal. Efter en krävande match sammanfattade han sin insats med orden:
– Det var en tuff match. Jag kämpade och gav aldrig upp så jag är väldigt stolt över mig själv.

Vi kan därmed glädjande konstatera att två svenska spelare är vidare till kvartsfinal, en på flicksidan och en på pojksidan.

Dagens stora överraskning stod Liam Sharkey från Storbritannien för. Efter att ha förlorat det första setet mot turneringens förstaseedade Anastasis Mosaikos vände han matchen med stark beslutsamhet och tog hem segern i tre set. Även Eva Maria Bulai fick arbeta hårt i sin match mot wildcard-spelaren Eduarda Gomes från Brasilien. Efter en jämn och välspelad match kunde hon till slut avgöra i tre set.

Under fredagen väntar nu kvartsfinaler och det högtidliga The Last Eight Club, där spelarna uppmärksammas med ett särskilt pris för sina prestationer så här långt i tävlingen.

Utöver singelspelet har även kvartsfinaler i dubbel genomförts under dagen och semifinalerna spelas under fredagen. Första match startar kl. 10:30 och det är flickorna som startar, följt av pojkarnas kvartsfinaler. Därefter spelas semifinaler i dubbel på både flick- och pojksidan.

Order of Play – Fredag

Publicerat 2026-02-26