Behandlingar

Nedan kan du läsa om de behandlingar vi erbjuder. Boka gärna din behandling genom mycourt.se alternativt kontakta terapeuten direkt om du har några frågor. Vi kan på vår systerklinik InMo medveten träning på Brahegatan 42 kan vi erbjuda muskeloskeletal ultraljudsundersökning, en avancerad undersökning som tydliggör skador i muskler, ligament, ledband och leder. Ett fantastiskt effektivt sätt att få reda på vad som orsakar eventuell smärta. För ultraljudsundersökning, kontakta leg. Naprapat, Jens Lundgren jens@inmo.se leg. Naprapat, Martin Cronholm martin@inmo.se

Naprapati, Stötvågsbehandling och Diagnostiskt Ultraljud

Vi har flera naprapater som arbetar hos oss. Förutom behandlingar utför även diagnostiskt ultraljudsundersökning.

Johan Forsbring
johan.forsbring@dif.se

Linus Åberg
linus@inmo.se

Stefan Höög
För tidsbokning, kontakta gymets reception 08-661 75 70

Våra ultraljudsundersökningar utförs på vår systerklinik på Östermalm

Jens Lundgren (träffas på Brahegatan 42, InMo MT)
jens@inmo.se

Martin Cronholm (träffas på Brahagatan 42, InMo MT)
martin@inmo.se

Kiropraktik

Vi har två kiropraktorer; Jenny Johansson och Fredrik Karlsson.

Fredrik Karlsson
fredrik.karlsson@kltk.se

Jenny Johansson
jenny.johansson@kltk.se

Massage

Att få regelbunden massage efter träning är viktigt för dina muskler så de får ny energi. Dina muskler drar ihop sig vid arbete vare sig du tränar eller sitter still. Stress gör också att du får spända axlar eller spänd rygg.

Fredrik Karlsson är massör och kiropraktor och har lång erfarenhet av att jobba med muskelrelaterade besvär.  Boka gärna tid hos Fredrik vare sig du vill ha en tuffare idrottsmassage eller en mer avkopplande svensk klassisk massage.

Fredrik Karlsson
fredrik.karlsson@kltk.se

Priser

Naprapati/Kiropraktor/Fysioterapeut/Stötvåg

  • 60 min 950:- (medlem: 850:-)
  • 30 min 650:- (medlem: 600:-)

Massage

  • 60 min 900:- (medlem: 800:-)
  • 30 min 550:- (medlem: 500:-)

Personlig Träning

  • 1 gång 910:- (medlem: 750:-)
  • 10 ggr 8600:- (medlem: 7000:-)
  • 20 ggr 8400:- (medlem: 6800:-)

Kostrådgivning

  • Kostrådgivning + Åtgärdsplan 1500:-
  • Återbesök 900:-

Kinexit

  • Basic 3 månader 380:-
  • Essentials 3 månader 510:-

Läkare

  • Nybesök 60 min 2000:- (medlem: 1800:-)
  • Återbesök 30 min 1000:- (medlem 900:-)